Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Globocnik Odilo (1904-1945)

Funkcjonariusz hitlerowski; od 1931 członek niemieckiej partii faszystowskiej (NSDAP), od 1934 w SS, od maja 1938 do stycznia 1939 gauleiter (gubernator) Wiednia, od listopada 1939 dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim, od połowy 1942 szef NSDAP w dystrykcie lubelskim; kierował zagładą Żydów w GG (Aktion Reinhard); twórca i realizator niemieckiego okręgu osiedleńczego w dystrykcie lubelskim; w lipcu 1943 przeniesiony do Triestu na stanowisko wyższego dowódcy SS i policji; aresztowany przez Brytyjczyków, popełnił samobójstwo.

Projekty

Projekt

„Wysiedlenie Skierbieszowa”. Realizacja hitlerowskiego Generalnego Planu Wschodniego. Martyrologia Zamojszczyzny

autor Marcin Bartoń 

Projekt powstał w 1998 roku w ramach ogłoszonej przez Fundację im. Batorego i Ośrodek Karta kolejnej edycji konkursu „Historia Bliska”, zatytułowanej: Najważniejsze wydarzenie w dziejach mojej społeczności. Świadkowie i świadectwa. Autor projektu — Marcin Bartoń — odtworzył, na podstawie relacji ocalałych świadków, wydarzenia z listopada 1942 roku, kiedy to Niemcy dokonali wysiedlenia jego rodzinnej miejscowości — Skierbieszowa. Uzasadniając swój wybór, napisał: „Historię miejscowości kreśli się losami jej mieszkańców, a to, co opisałem, czyli wojna i wysiedlenie, bezpośrednio dotknęły każdego z ówczesnych mieszkańców mojej miejscowości do tego stopnia, że w przyszłości, nawet najbardziej odległej, wydarzenia z listopada 1942 roku stanowić będą niewątpliwie najważniejszy epizod z całych dziejów Skierbieszowa”.