Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Mittelbau-Dora

Mittelbau-Dora, Arbeitslager Dora, Konzentrationslager Mittelbau-Dora – niemiecki obóz koncentracyjny, olbrzymia podziemna fabryka zbrojeniowa, założona w pobliżu Nordhausen (Turyngia, Niemcy). Obóz funkcjonował od sierpnia 1943 roku do końca wojny. Założenie obozu wiąże się bezpośrednio ze zbombardowaniem przez lotnictwo angielskie fabryki rakiet wojskowych w Peenemünde na wyspie Uznam. Bombardowanie miało miejsce w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943. Już dziesięć dni później rozpoczynano prace adaptacyjne w kompleksie podziemnych galerii Wirtschaftliche Forschungsgesellschaft w Kohnstein k/ Nordhausen. Sprowadzono na miejsce więźniów z KL Buchenwald i rozpoczęto prace w największej tajemnicy. Więźniowie, którzy trafiali do Dora mieli w założeniu pozostać tam do końca ich tragicznie krótkiego życia.

Projekty

Projekt

Peenemünde (Niemcy) — koniec wojny w naszej miejscowości

autor Regina Juretzko, nauczyciel historii / Ute Augustat, pracownik edukacyjny w muzeum Peenemünde 

Muzeum w Peenemünde już od przełomu lat 2002/2003 współpracowało ze szkołą im. Heinricha Heine w Karlshagen przy realizacji długoterminowego projektu. W 2005 roku przez kilka miesięcy uczniowie z tej szkoły pracowali po lekcjach nad przygotowywaniem wystawy „Koniec wojny w naszej miejscowości”. W działaniach tych wspierał ich nauczyciel oraz pracownicy muzeum. Wystawa została otwarta w dniu 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. 
Opis projektu pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”.