Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Pawiak

c W czasie okupacji niemieckiej jedno z głównych więzień śledczych na terenie Generalnej Guberni. Z około 100 tys. więźniów wymordowano ok. 37 tys. a ponad 60 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe do Rzeszy. W czasie powstania warszawskiego (21 sierpnia 1944) Niemcy wysadzili budynek więzienia w powietrze. Ocalały fragment bramy jest obecnie częścią Muzeum Więzienia „Pawiak”.

Projekty

Projekt

Guty Bujno. Pamięć wojny nadal dzieli mieszkańców mazowieckiej wsi

autor Magdalena Mioduszewska 

Uczennica warszawskiego liceum odwiedzająca mazowiecką wieś Guty Bujno trafiła na ślady tajemnic z czasów wojny. Pomimo prób, nie udaje się jej uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Okazuje się bowiem, że mimo upływu 60 lat skutki podziałów z lat II wojny, kiedy to część mieszkańców współpracowała z okupującymi te tereny Sowietami, a część wspierała walczącą z nimi Armię Krajową, tkwią w świadomości ludzi do dzisiaj i dają o sobie znać w postaci zmowy milczenia na temat przeszłości.