Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Zagadnienie

Walka zbrojna i opór społeczny

Projekty

""
Projekt

Powstanie warszawskie i akcja „Burza” na Zamojszczyźnie

autor Mirosław Piotrowski 

Tematyka Powstania Warszawskiego i planu „Burza” jest w sposób niedostateczny omawiana w gimnazjum. W podręczniku szkolnym znajduje się niewiele informacji o tych wydarzeniach. Rocznica wybuchu powstania przypada na okres wakacji i nie jest obchodzona w szkołach. W związku z tym postanowiliśmy w sposób bardziej szczegółowy i przede wszystkim atrakcyjny dla współczesnej młodzieży przypomnieć o walce Polaków o wolną i suwerenną Polskę.

Powiązane zagadnienia

Walka zbrojna i opór społeczny

Artykuły

Powstanie Warszawskie: Żołnierze porucznika Wacława Zagórskiego "Lecha" (późniejszy Batalion II "Lecha Grzybowskiego") Batalionu "Chrobry II" przed fabryką zapalników Deringa (była siedziba Judenratu) na ulicy Grzybowskiej 26/28 na Woli, prawdopodobnie 1 lub 2 sierpnia. Źródło nr. 1 podaje budynek jako fabrykę Kamlera na ulicy Dzielnej 72, ale nie zgadza to sie z numerem domu "26" widocznym na zdjeciu.
Artykuł

Powstanie Warszawskie i „Solidarność” z perspektywy rosyjskich historyków

 

Podczas II seminarium w ramach projektu „Klioterapia – zgłębianie historii w przestrzeni postsowieckiej jako droga do zrozumienia i współpracy”, poświęconego stosunkom polsko-rosyjskim oraz wzajemnemu postrzeganiu się obu narodów na polu pamięci historycznej, po wystąpieniu prof. Albiny Noskowej miała miejsce następująca debata dotycząca gł. powstania warszawskiego i „Solidarności”.

Tekst pochodzi z parterskiej strony „Uroki istorii”.

16–03–2019 Tłumaczenie: Kamila Laśkiewicz
Artykuł

Przemówienia z okazji rocznicy zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu (20 lipca 1944)

 

20 lipca 1944 to kluczowe wydarzenie dla ruchu upamiętniania oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. Od lat 1950-tych w dniu 20 lipca w Bonn i Berlinie mają miejsce uroczystości rocznicowe, podczas których reprezentanci Republiki Federalnej Niemiec, Kraju Związkowego Berlin i różne organizacje członków ruchu oporu i osób represjonowanych przypominają o oporze przeciwko władzy nazistów.

28–01–2019 Agnieszka Kudełka