
Edukacja przeciwko antysemityzmowi – inauguracja projektu
Zapraszamy na uroczystą inaugurację dwuletniego międzynarodowego projektu „Edukacja przeciwko antysemityzmowi. Uczyć się z przeszłości, aby zrozumieć współczesne wyzwania. Multimedialny zestaw edukacyjny” („Educational Toolkit”). Projekt obejmie warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, edukatorów oraz uczniów w oparciu o zestaw nowych materiałów edukacyjnych. Data i czas: 28 kwietnia 2025, godz. 12:00–16:00. Miejsce: Centrum Edukacyjne Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza (Warszawa, ul. Władysława Andersa 20). Dla kogo: Eksperci […]
Zapraszamy na uroczystą inaugurację dwuletniego międzynarodowego projektu „Edukacja przeciwko antysemityzmowi. Uczyć się z przeszłości, aby zrozumieć współczesne wyzwania. Multimedialny zestaw edukacyjny” („Educational Toolkit”). Projekt obejmie warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, edukatorów oraz uczniów w oparciu o zestaw nowych materiałów edukacyjnych.
- Data i czas: 28 kwietnia 2025, godz. 12:00–16:00.
- Miejsce: Centrum Edukacyjne Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza
(Warszawa, ul. Władysława Andersa 20). - Dla kogo: Eksperci metodyczni, nauczyciele, edukatorzy, dziennikarze.
Poprzez stworzenie kompleksowego, bezpłatnego zestawu edukacyjnego pragniemy wyposażyć Państwa w nowoczesne narzędzia wspierające codzienną pracę. Zestaw ten obejmie m.in. podcasty, portal internetowy uczycsiezhistorii.pl z interaktywnymi mapami (miejsc Holocaustu), gotowe scenariusze lekcji, angażujące materiały edukacyjne oraz poruszające osobiste narracje w publikacjach.
Udział w inauguracji to szansa na bezpośrednie poznanie założeń i komponentów projektu, a także zespołu doświadczonych instytucji partnerskich go realizujących: Fundację Ośrodka KARTA (Warszawa), Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (Warszawa), Fundację Otwarta Edukacja (Białystok), Fundację Pogranicze (Sejny), Litewską Wspólnotą Żydowską (Wilno) oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Lublin).
Podczas spotkania inauguracyjnego będzie możliwość:
- Wysłuchania inspirującego wykładu prof. Michała Bilewicza pt. Nauczanie o Holokauście w czasach wojen i kryzysów.
- Aktywnego uczestniczenia w dyskusjach w małych grupach, prowadzonych przez przedstawicieli organizacji partnerskich, wymieniany doświadczeń i pomysłów. „Tematy stolików” obejmą m.in. zagadnienia:
– wykorzystanie multimedialnych narzędzi i świadectw osobistych w edukacji o Holokauście,
– metody przeciwdziałania antysemityzmowi,
– edukacja demokratyczna i obywatelska poprzez edukację o Holokauście,
– jak historia mówiona i podcasty wspierają edukację,
– znaczenie pamięci lokalnej,
– edukacja o trudnej przeszłości w relacjach polsko-litewsko-żydowskich.
- Nawiązania cennych kontaktów z innymi nauczycielami, edukatorami i ekspertami z Polski i Litwy – współworzenia sieci współpracy w obszarze edukacji o Holokauście i prawach człowieka.
- Dowiedzenia się o możliwości udziału w przyszłych warsztatach i szkoleniach organizowanych w ramach projektu.
- Podzielenia się własnymi sugestiami i spostrzeżeniami, aby wnieść swój wkład i perspektywę w kształtowanie tworzonych materiałów edukacyjnych.
- Otrzymania darmowego egzemplarza publikacji KARTY wykorzystywanego w projekcie: Larissa Cain Dziewczynka z zamkniętego miasta. Wspomnienia z getta warszawskiego.
Wierzymy, że Państwa udział w projekcie „Educational Toolkit”, do którego niniejszym Państwa zapraszamy, będzie inspirującym i owocnym doświadczeniem, które przełoży się na podniesienie jakości Państwa pracy dydaktycznej i przyczyni się do skuteczniejszego kształtowania postaw młodych ludzi, a udział w jego inauguracji będzie stanowił okazję do pogłębienia refleksji na temat wyzwań edukacji historycznej oraz na rzecz praw człowieka i nawiązania cennych kontaktów w środowisku edukatorów z Polski i Litwy.
Zapraszamy do zgłoszenia uczestnictwa do 17 kwietnia 2025 – przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Liczba miejsc jest ograniczona – przyjmowanie zgłoszeń odbywa się według kolejności ich nadsyłania.
Regulamin udziału w Inauguracji projektu.
Zespół Projektu „Educational Toolkit” Fundacja Ośrodka KARTA i Partnerzy Konsorcjum
Współorganizator wydarzenia: Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza w Warszawie
Kontakt: [email protected] tel. 22 848 07 12
Sfinansowano ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.