Rosyjska literatura wojenna on-line: militeria.lib.ru
Portal militera.lib.ru to jeden z największych i przede wszystkim otwartych zbiorów tekstów w języku rosyjskim, także tłumaczeń, związanych z historią wojenną i historią wojen. To bardziej projekt edukacyjny i popularno-naukowy niż patriotyczny: mówiąc o docelowej grupie odbiorców, autorzy strony zwracają się nie do abstrakcyjnego „dorastającego pokolenia”, a do „nas i was”, do tych, którzy próbują studiować historię nie z zasłyszanych opowieści, a ze źródeł.
Artykuł pochodzi z partnerskiej strony: „Uroki istorii”.
Portal istnieje od 2001 roku. W archiwum można popatrzeć, jak strona powiększała się na przestrzeni minionych miesięcy i lat, a także śledzić modyfikacje. Wszystkie książki i dokumenty publikowane są ze wskazaniem źródła, w tekstach (w miarę możliwości) zachowany jest podział na strony (jak w źródle). W ten sposób można korzystać z materiałów przy pisaniu prac naukowych i badawczych.
Rosyjska literatura wojenna on-line: militera.lib.ru
- Archiwum
- Wielka Wojna Ojczyźniana i druga wojna światowa
- Historiografia
- Wspomnienia
- Pamięć o wojnie
- Podręczniki
- Biblioteki elektroniczne
Twórcy strony tak formułują swoje zasady:
„1. Historia to nie religia.
- Niech rozkwita sto kwiatów, niech współzawodniczy sto szkół.
- Wszystko na stronie jest bezpłatne”
I tak widzą swoje zadania:
„Po pierwsze: zebrać ogromną bibliotekę, z której może skorzystać każdy. Po drugie: zebrać osoby wyznające podobne wartości i entuzjastów, którzy pomogą w wypełnieniu zadania”.
Duża część zebranych tekstów dotyczy drugiej wojny światowej i czasów ją poprzedzających (autorzy wyjaśniają, że „ten temat był najbardziej omawianym w naszym kraju w ciągu ostatnich 50 lat i materiały na ten temat były bardziej dostępne niż pozostałe”).
Jednak są materiały dotyczące historii wojennej i innych okresów: wydały je rodzime wydawnictwa, a portal opublikował ponownie, wiele fundamentalnych prac (na przykład Kiersnowskiego, Zajączkowskiego, Lewickiego, Tarle, Liddell Harta, Archenholza i innych). W chwili obecnej na stronie przedstawione są teksty dotyczące poniższych wojennych tematów:
- Wojna w Afganistanie 1979-1989
- Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945
- Wojna domowa 1918-1922
- Pierwsza wojna światowa 1914-1918
- Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905
- Wojna rosyjsko-turecka 1877-1878
- Wojna krymska 1853-1856
- Podbój Azji Środkowej 1839-1894
- Podbój Kaukazu 1816-1865
- Inwazja na Rosję 1812
- Wojna rosyjsko-turecka 1787-1791
- Wojna rosyjsko-turecka 1768-1774
- Wojna siedmioletnia 1756-1763
- Wojna północna 1700-1721
Wojny można wybierać także według wieków – tu lista jest nieco większa niż ta podstawowa.
Oprócz tego w rozdziale „Wojska” informacji szukać można według typów i rodzajów wojsk, specjalności, kategorii osób („działacze państwowi”, „wyższe dowództwo”).
Dla czytelników przygotowano kilka kategorii tematycznych według problemów do dyskusji („1939-1941”, „Pro&Contra” /krytyka „Lodołamacza” Wiktora Suworowa/, „Represje w Armii Czerwonej”).
Obok selekcji według treści książki zostały rozdzielone także według gatunków; ten podział znajduje odzwierciedlenie w samej strukturze strony – różne gatunki literatury wojennej są jednocześnie rozdziałami portalu. Za najważniejsze autorzy uważają pierwoźródła, wspomnienia i prozę, a jednocześnie wyjaśniają, że publikacja tych materiałów (ich obecność i dostępność dla czytelników) jest celem projektu. Ogólnie rzecz biorąc przedstawione zostały następujące gatunki:
- Pierwoźródła (zbiory dokumentów, stenogramy)
- Dzienniki i listy
- Wspomnienia wojenne
- Biografie
- Historia wojenna i ogólna
- Pionierstwo
- Myśl wojskowa
- Badania
- Proza i poezja czasu wojny (w rozdziale „Poezja” znajdują się jak na razie tylko wiersze, jednak planowana jest publikacja pieśni i śpiewników z nutami)
- Technika i uzbrojenie
- Literatura naukowa (rodzime encyklopedie wojenne i słowniki, a także różnorodne informatory profilowe i literatura informacyjna w rodzaju poradników, skorowidzów archiwalnych itd.)
- Literatura naukowa (podręczniki i instrukcje poświęcone nie historii wojny, ale praktyce wojskowości)
- Artykuły
- Pisma periodyczne (jak na razie pusty rozdział)
Na stronie działa wygodny system poszukiwań (w tym też wyszukiwanie według każdego rozdziału portalu), a także skorowidz alfabetyczny. Przy stronie funkcjonuje forum.
Tłumaczenie z języka rosyjskiego Kamila Laśkiewicz-Krzymińska
(ak)
Portal „Uroki Istorii”