Wirtualne muzea Gułagu
Istnieją dwa Wirtualne Muzea Gułagu, jedno stworzone w Rosji, drugie we Francji. W Polsce bardziej znane jest to francuskie, może także dlatego, że jego strona jest także w języku polskim. Oba muzea mają trochę inną specyfikę. Oba warto poznać bliżej.
Wirtualne Muzeum Gułagu to sztandarowy projekt Stowarzyszenia „Memoriał” (Rosja). Idea ta przedstawiona została m.in. podczas międzynarodowej konferencji pt. „Muzea Gułagu – stan, perspektywy, rozwój” w 2004 roku.
Stowarzyszenie dostrzegło potrzebę stworzenia jednego
centralnego muzeum Gułagu. Faktem było i jest, że Rosji nie ma – chociażby w Moskwie – i wówczas nie było szans, by takie muzeum mogło powstać, a istniejące ekspozycje muzealne były rozproszone i miały jedynie lokalne znaczenie.
Aby zapobiec „regionalizacji pamięci” petersburski „Memoriał” zaproponował utworzenie muzeum Gułagu w sieci, w Internecie. Taka wirtualna, interaktywna podróż w głąb historii miała być „skierowana głównie do młodego pokolenia”. W zamyśle twórców, muzeum to miało być „czymś więcej niż tylko ilustrowanym podręcznikiem historii, ukazującym koszmar epoki”. Miało być „demaskacją i oskarżeniem”, miało „pokazywać terror w Rosji i Europie Wschodniej jako międzynarodową tragedię, będącą wielką humanitarną katastrofą minionego stulecia”.
Na to Wirtualne Muzeum Gułagu złożyła się „ogólnodostępna baza danych, zgromadzone w kilkuset lokalnych muzeach eksponaty, dokumenty, świadectwa.” Jest to także „ilustrowany elektroniczny katalog różnych muzealnych inicjatyw społecznych i państwowych, federalnych i regionalnych, będących sumą rozmaitych doświadczeń wystawienniczych oraz tematycznych i emocjonalno-artystycznych koncepcji”. A co najważniejsze to wirtualne muzeum pozwoliło „scalić fragmentaryczną wiedzę i lokalne doświadczenia w jedną historyczną panoramę”.
Tą ogromną, mozolną i trudną pracę podjął petersburski „Memoriał”, mając świadomość, że może być ona dokonana wyłącznie siłami społecznymi, że nie uzyska wsparcia ze strony instytucji państwowych.
– 2681 eksponatów
– 520 „nekropolii”
– 335 miejsc upamiętnienia, pomników
– 135 obiektów „zachowujących pamięć o czasach terroru”
– 5283 zdjęcia
– 19 tematów, którym przyporządkowane zostały materiały źródłowe (każdy temat dzieli się na kilka a nawet kilkanaście mniejszych tematów).
Internet