Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Swiatłana Aleksijewicz
Artykuł

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Recenzja książki

Książka Swietłany Aleksijewicz pokazuje Wielką Wojnę Ojczyźnianą z perspektywy kobiety i odsłania jej dotychczas mało znane strony.

autor Agnieszka Kudełka 
16–03–2019

Książka była gotowa już w 1983 roku jednak w Polsce została wydana przez wydawnictwo Czarne w 2010 roku.

Swietłana Aleksijewicz, dziennikarka i reporterka urodzona w Iwano-Frankiwsku w 1948 roku, mieszkająca następnie na Białorusi, spisuje zapomniane historie kobiet, które przeżyły II wojnę światową i odsłania tę wojnę z perspektywy tych dotychczas mało znanych świadków.

Aleksijewicz pokazuje historie kobiet, które nie tylko służyły w wojsku, ale też pracowały w pralniach, kuchniach. Obraz ten jest konkretny, może przyziemny, ale pokazuje więcej niż wielkie filozoficzne epopeje wojenne.

Autorka pisze realistycznie o bitwie pod Staliningradem. Obrazy pełnych kotłów z jedzeniem, które zostają gdyż nikt nie przeżył tej bitwy, czy kobiet, które nie mogą dbać o higienę osobistą podczas wojny, pozostają na długo w pamięci czytelników.

Zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej zostaje całkowicie odmitologizowane dzięki wielogłosowi świadków historii, których historie utrwaliła Aleksijewicz.

Swietłana Aleksijewicz była gościem Festiwalu Warszawa bez Fikcji.