Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Skierbieszów

miejscowość w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Położona 18 km na północ od Zamościa nad rzeką Wolicą. W Skierbieszowie wychowywał się Prezydent RP Ignacy Mościcki. Tu również urodził się w 1943 roku obecny prezydent Niemiec Horst Köhler. Rodzina Köhlerów pochodziła z Besarabii, która od 1918 roku należała do Rumunii, lecz w wyniku porozumień paktu Ribbentrop-Mołotow została w 1940 przejęta przez Związek Radziecki. Wówczas ludność niemiecka została stamtąd przesiedlona. Rodzina Köhlerów trafiła w wyniku akcji kolonizacyjnej w 1942 r. do Skierbieszowa, który wówczas nosił nazwę „Heidenstein”. W 1944 r. Horst Köhler wraz matką i trojgiem rodzeństwa uciekł stamtąd przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

Projekty

Projekt

„Wysiedlenie Skierbieszowa”. Realizacja hitlerowskiego Generalnego Planu Wschodniego. Martyrologia Zamojszczyzny

autor Marcin Bartoń 

Projekt powstał w 1998 roku w ramach ogłoszonej przez Fundację im. Batorego i Ośrodek Karta kolejnej edycji konkursu „Historia Bliska”, zatytułowanej: Najważniejsze wydarzenie w dziejach mojej społeczności. Świadkowie i świadectwa. Autor projektu — Marcin Bartoń — odtworzył, na podstawie relacji ocalałych świadków, wydarzenia z listopada 1942 roku, kiedy to Niemcy dokonali wysiedlenia jego rodzinnej miejscowości — Skierbieszowa. Uzasadniając swój wybór, napisał: „Historię miejscowości kreśli się losami jej mieszkańców, a to, co opisałem, czyli wojna i wysiedlenie, bezpośrednio dotknęły każdego z ówczesnych mieszkańców mojej miejscowości do tego stopnia, że w przyszłości, nawet najbardziej odległej, wydarzenia z listopada 1942 roku stanowić będą niewątpliwie najważniejszy epizod z całych dziejów Skierbieszowa”.