Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
""
Projekt

Różne aspekty Zagłady w filmie fabularnym i dokumentalnym

autor
Zespół
opiekun
Zespół
lokalizacja
Oświęcim

Opis projektu

Projekt edukacyjny „Różne aspekty Zagłady w filmie fabularnym i dokumentalnym”, zorganizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, rozpoczął się w październiku 2009 roku. Brali w nim udział uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych nr 4 w Oświęcimiu. Dla uczniów przygotowane zostały warsztaty na terenie wystaw znajdujących się z Muzeum, zajęcia poświęcone recenzji filmowej oraz szereg prelekcji prezentujących historię obozu Auschwitz i Holokaustu. Końcowym etapem projektu był konkurs na najlepszą recenzję filmu fabularnego lub dokumentalnego związanego z historią Auschwitz i Holokaustu.

W trakcie warsztatów literackich uczniowie poznali zasady pisania recenzji, jej miejsce wśród tekstów dziennikarskich, konstrukcję i cele jej powstawania. Zapoznali się także ze sposobem aktywnego oglądania filmów: na przykładach wybranych fragmentów poznali podstawowe zasady konstruowania kadrów, budowę narracji czy zagadnienie wykorzystania koloru w filmie.

 

W czasie prelekcji filmowych młodzież zapoznała się z poszczególnymi tematami z historii obozu Auschwitz: podczas pierwszych zajęć zaprezentowano im fragmenty filmów związanych z wprowadzeniem do tematyki Auschwitz i Holokaustu, m.in. fragmenty kroniki wyzwolenia obozu oraz filmu „Ostatni etap”. Drugie spotkanie poświęcone było Polakom w KL Auschwitz. Uczniowie obejrzeli we fragmentach m.in. film poświęcony historii ucieczki Kazimierza Piechowskiego i jego towarzyszy, zaprezentowanej w filmie „Uciekinier”, oraz film dokumentalny Michała Bukojemskiego „Najdłuższy apel”, w którym wykorzystano oryginalne świadectwa byłych więźniów.

Trzecie spotkanie dotyczyło losu dzieci w Auschwitz. Uczniowie mogli się zapoznać m.in. ze wstrząsającym filmem Janusza Morgensterna „Ambulans” oraz z filmem poświęconym wzruszającej historii Zinadii Worobiowej i jej syna Gieńki, byłym więźniom obozu Auschwitz, którzy rozdzieleni tuż po wojnie, odnajdują się po wielu latach. Ostatnie spotkanie poświęcone było Auschwitz – jako miejscu przebaczenia. Uczestnicy obejrzeli m.in. fragment filmu „Kornblumenblau” w reżyserii Leszka Wosiewicza oraz fragment filmu dokumentalnego „Rabin Ohad” prezentującego poglądy rabina Ohada, a także coroczne medytacje Polskiej Wspólnoty Pokoju na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz.

W czerwcu 2010 odbyło się podsumowaniu projektu, w którym wzięło udział 23 uczniów.

 

Uczestnicy recenzowali następujące filmy:
OSTATNI ETAP, produkcja: Polska, 1947
PASAŻERKA, produkcja: Polska, 1963
ZAPAMIĘTAJ IMIĘ SWOJE, produkcja: Polska, ZSRR, 1974
KORNBLUMENBLAU, produkcja: Polska, 1988
MARSZ ŻYWYCH, produkcja: Polska, 2003
DZIECI Z RAMPY, produkcja: Polska, 1963
UCIEKINIER, produkcja: Polska, 2004
AUSCHWITZ: NAZIŚCI I „OSTATECZNE ROZWIĄZANIE, produkcja: Wielka Brytania, 2005
DZIECI IRENY SENDLEROWEJ, produkcja: USA, 2009
AMBULANS, produkcja: Polska, 1961

Spośród nadesłanych do Centrum recenzji w wyniku konkursu wyłoniono trzy najlepsze:
Laureatem pierwszego miejsca za recenzję filmu „Uciekinier” został Przemysław Lubecki;
Laureatem drugiego miejsca za recenzję filmu „Uciekinier” została Gabriela Osiecka;
Laureatem trzeciego miejsca za recenzję filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej” została Joanna Syska.

Dwie prace zdobyły wyróżnienia:
Karolina Idziniak za recenzję filmu „Ambulans”;
Patrycja Jekiełek za recenzję filmu „Dzieci z rampy”.

Recenzja, która zajęła I miejsce zostanie opublikowana w miesięczniku „Oś”, wydawanym przez Muzeum.

(ak)