Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Zagadnienie

„Solidarność"

Projekty

Mieszkańcy Gdańska przed bramą nr 2 Stocznią w sierpniu 1980
Projekt

From Polish „Solidarność” to European Solidarity – Social movements and the peaceful fall of communism in Europe

autor Marianna Sadownik, Tina Gotthardt 

Fundacja Ośrodka KARTA wraz z Europejskim Centrum Solidarności i międzynarodową siecią konkursów historycznych EUSTORY w dniach 7–12 grudnia 2009 roku współorganizowała akademię młodzieżową pod hasłem: From Polish 'Solidarność' to European Solidarity – Social movements and the peaceful fall of communism in Europe. Laureaci konkursów historycznych z 15 krajów europejskich spotkali się w Gdańsku w 20. rocznicę obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Powiązane zagadnienia

„Solidarność" Komunizm Opozycja
Rodziny strajkujących przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej
Projekt

Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej

autor Stowarzyszenie Arteria 

Ten edukacyjny projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “history” – „jego historia”) informuje o roli kobiet w historii Stoczni Gdańskiej, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Efektem projektu jest bezpłatny audioprzewodnik, z którym można zwiedzać tereny dawnej Stoczni Gdańskiej słuchając narracji pracujących w niej kobiet. Wywiadów, których fragmenty tworzą nagranie, udzieliły i udzielili w większości emerytowane już pracownice i pracownicy zakładu. Projekt podejmował różne zagadnienia z obszaru praw człowieka. Wypowiedzi dawnych pracownic i pracowników dotykają wydarzeń w historii Polski, które pokazują, w jaki sposób ograniczano prawo do manifestacji i wolność słowa. Dotyczą także kwestii praw kobiet w kontekście macierzyństwa i pracy kobiet w PRLu i III RP.

Artykuły

Delegaci strajkujących zakładów pracy w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina
Artykuł

Drugi Sierpień (1988)

 

Fala strajków, która przeszła przez kraj w sierpniu 1988 r., pozostaje w cieniu Sierpnia ’80 r. Niesłusznie. To wówczas robotnicy Wybrzeża, Górnego Śląska i Stalowej Woli wbili ostatni gwóźdź do trumny komunizmu

Andrzej Grajewski
Powstanie Warszawskie: Żołnierze porucznika Wacława Zagórskiego "Lecha" (późniejszy Batalion II "Lecha Grzybowskiego") Batalionu "Chrobry II" przed fabryką zapalników Deringa (była siedziba Judenratu) na ulicy Grzybowskiej 26/28 na Woli, prawdopodobnie 1 lub 2 sierpnia. Źródło nr. 1 podaje budynek jako fabrykę Kamlera na ulicy Dzielnej 72, ale nie zgadza to sie z numerem domu "26" widocznym na zdjeciu.
Artykuł

Powstanie Warszawskie i „Solidarność” z perspektywy rosyjskich historyków

 

Podczas II seminarium w ramach projektu „Klioterapia – zgłębianie historii w przestrzeni postsowieckiej jako droga do zrozumienia i współpracy”, poświęconego stosunkom polsko-rosyjskim oraz wzajemnemu postrzeganiu się obu narodów na polu pamięci historycznej, po wystąpieniu prof. Albiny Noskowej miała miejsce następująca debata dotycząca gł. powstania warszawskiego i „Solidarności”.

Tekst pochodzi z parterskiej strony „Uroki istorii”.

Tłumaczenie: Kamila Laśkiewicz