Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Lista Schindlera

Lista Schindlera to wyprodukowany w 1993 roku amerykański dramat wojenny, na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Fabuła filmu opowiada wydarzenia z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler. Schindler był niemieckim przemysłowcem, członkiem partii nazistowskiej. Po klęsce Polski w 1939 roku starał się rozwijać swoje interersy w podbitym kraju. Po przejęciu za niewielką sumę jednej z krakowskich fabryk założył Deutsche Emailwaren-Fabrik, w której niewolniczo pracowało 1300 Żydów. Schindler starał się ochraniać swoich robotników, dając łapówki i grożąc żądaniami o odszkodowania. Po likwidacji krakowskiego getta w 1942 roku Żydzi przetransportowani zostali do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Schindlerowi udało się 900 z nich przenieść do obozu zlokalizowanego nieopodal fabryki, gdzie mogli liczyć na lepsze traktowanie. W październiku 1944 Schindler przygotował przeniesienie pracujących dla niego Żydów do obozu w Brunnlitz w Czechach. Zmierzający tam transport 1200 osób zawrócono do Auschwitz-Birkenau. Schindler wydostał ich stamtąd. Żydzi ostatecznie znaleźli się w obozie w Brunnlitz, który wyzwolono w maju 1945. Schindler zmarł 9 października 1974. Pochowano go z honorami na katolickim cmentarzu w Jerozolimie. Instytut Yad Vashem uhonorował go medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Projekty

Projekt

Muzyka w obozie koncentracyjnym dla kobiet Ravensbrück

autor dr Gabriele Knapp 

Uczniowie z Neustrelitz na podstawie przeżyć i biografii więźniarek z Ravensbrücku zajmowali się pojęciem kreatywności i jej znaczeniem dla kobiet żyjących w warunkach obozowych. W centrum ich zainteresowań znalazła się czeska nauczycielka muzyki Ludmila Peškařová oraz piosenki, które skomponowała podczas swojego uwięzienia. Młodzi ludzie komponowali utwory muzyczne i uczyły się ich, a następnie prezentowali je w wybranych przez siebie punktach obozu. W 60-tą rocznicę wyzwolenia Ravensbrücku przygotowany materiał został zaprezentowany przez nich w swojej szkole. Zaproszone byłe więźniarki otrzymały wydaną przez uczniów broszurę o niniejszym projekcie.
 
Projekt pochodzi ze strony partnerskiej  „Lernen aus der Geschichte”.

Powiązane zagadnienia

Obozy koncentracyjne i łagry
""
Projekt

Refleksje po wizycie w miejscu pamięci. Natzweiler Struthof – niemiecki obóz koncentracyjny we Francji (Eindrücke nach einer Gedenkstättenfahrt. Natzweiler Struthof: ein deutsches KZ in Frankreich)

autor Nauczycielka Yvonne Rech 

Uczniowie kursu języka niemieckiego z 8 i 9 klasy i jednej 10 klasy Szkoły Zbiorczej w Neunkirchen zwiedzili obóz koncentracyjny Natzweiler Struthof. Przygotowując się do tego wydarzenia rozmawiali z byłą więźniarką obozu Hilde Schäfer. W efekcie tych doświadczeń uczniowie napisali prace literackie i inne teksty, które zaprezentowali publicznie w Pałacu w Saarbrücken.
Opis projektu pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”