Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Artykuł

Słowa w służbie nienawiści – publikacja pokonferencyjna

Efektem konferencji pt. Słowa w służbie nienawiści jest publikacja pod tym samym tytułem. Publikacja ma pionierski charakter, także ze względu na komparatystyczne podejście analityczne autorów.

autor Agnieszka Kudełka 
28–01–2019

Efektem konferencji pt. Słowa w służbie nienawiści jest publikacja pod tym samym tytułem. Publikacja ma pionierski charakter, także ze względu na komparatystyczne podejście analityczne autorów.

Publikacja jest efektem czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Słowa w służbie nienawiści”.Organizatorami oświęcimskiej konferencji byli: Fundacja na rzecz MDSM oraz PMA-B, Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg, Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Wypowiedzi na temat konferencji:- „Co roku rozmawiamy na temat Holokaustu i II wojny światowej, ale nie tracimy z oczu tego, co dzieje się współcześnie w świecie. Dlatego też podczas i tej konferencji mówiliśmy nie tylko o mechanizmach propagandy i języku nienawiści w III Rzeszy oraz w czasach stalinowskich, ale i o tym, że te mechanizmy i ten język są stosowane również dzisiaj i prowadzą do kolejnych zbrodni, jak te w Rwandzie czy w krajach byłej Jugosławii” – mówi dr Alicja Bartuś, wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.- „Zastanawialiśmy się, jak to się dzieje, że np. słowa o wolności, pokoju, sprawiedliwości mogą być przygotowaniem do ludobójstwa, a za słowem „porządek” może się kryć bezwzględna eksterminacja ludzi?” – dodaje Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Trzeba też pamiętać, że mówienie tylko o słowach może ten temat zawęzić, bo słowa to również mimika czy sztuka.”Z kolei dr Piotr Trojański, z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, zwraca uwagę, że bardzo łatwo werbalna forma ataku może przerodzić się w fizyczną. – „Obie te formy wynikają z uprzedzeń społecznych – wyjaśnia. – Dlatego od wieków mowa nienawiści wykorzystywana była przez różne reżimy jako narzędzie propagandy. Za jej pośrednictwem starano się wzbudzić w ludziach nienawiść do innych lub uzasadnić i usprawiedliwić działanie władzy w stosunku do nich. Wiedza na temat sposobów oddziaływania werbalnego na ludzi jest kluczowa dla uświadomienia sobie zagrożeń, jakie niesie mowa nienawiści. W konsekwencji może okazać się ona kluczowa dla zapobiegania zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu.”

Program konferencji do pobrania.

Słowa w służbie nienawiści / red. naukowa Alicja Bartuś. – Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau : Fundacja na Rzecz MDSM, 2013. – 386 s. : portr. ; 25 cm. – Bibliogr. 361-378 .- Indeks. – ISBN 978-83-7704-065-2 (PMA-B) .- 978-83-934748-7-5 (MDSM)Źródło.

Źródło.

(ak)