Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Akcja T4

Organizowane w III Rzeszy masowe mordy psychicznie i fizycznie upośledzonych dzieci i dorosłych oraz pacjentów szpitali psychiatrycznych i niezdolnych już do pracy lub chorych więźniów obozów koncentracyjnych, które eufemistycznie określano mianem „eutanazji” [z gr.: lekka, bezbolesna śmierć, „śmierci z łaski”]. Nazwa odnosi się do adresu willi przy ulicy Tiergartenstraße 4 w Berlinie, w której od 1940 do 1945 roku znajdowała się kancelaria centrali organizacji bezpośrednio podlegającej Führerowi.

Pomnik ze stalowych płyt autorstwa Richarda Serry ku pamięci ofiar akcji T4 umieszczony w 1986 r. w miejscu nieistniejącego budynku przy Tiergartenstraße 4 w Berlinie

W ramach Akcji T4 pomiędzy październikiem 1939 roku a sierpniem 1941 roku zabito przeszło siedemdziesiąt tysięcy fizycznie i psychicznie upośledzonych osób — przy użyciu gazów trujących, w specjalnie urządzonych ośrodkach zabijania w Bernburg, Brandenburg, Grafeneck, Hadamar, Hartheim/Linz i Sonnenstein/Pirna.

Do 1945 roku, już w sposób zdecentralizowany, pozbawiono życia dalsze dwieście tysięcy ofiar — przy wykorzystaniu zastrzyków z trucizną, przez pozbawienie pokarmu, rozstrzelania – również tysiące pacjentów żydowskich, więźniów obozów koncentracyjnych (specjalne traktowanie 14f13) oraz osób upośledzonych w Polsce i w Związku Radzieckim.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_T4

Projekty

""
Projekt

Osoby z trudnościami w uczeniu się zwiedzają Muzeum Pamięci Hadamar (Besucher mit Lernschwierigkeiten in der Gedenkstätte Hadamar)

autor Uta George 

Stowarzyszenie Promocji Muzeum Pamięci Hadamar e.V. oraz Sieć People First Deutschland e.V. tworzą razem program dla zwiedzających w tzw. języku łatwym do zrozumienia, który nadaje się również dla osób z trudnościami w uczeniu się.Projekt pochodzi ze strony partnerskiej „Lernen aus der Geschichte”.