Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Hadamar

Miasto w Hesji, nieopodal Limburga. W założonym w 1883 roku jako zakład dla ubogich, a od 1906 roku używanym do odosobnienia osób psychicznie chorych, Krajowym Zakładzie Leczniczym w 1940 roku został urządzony szósty z ośrodków „eutanazji”. Od stycznia do sierpnia 1941 roku zabito w komorze gazowej 10.072 osoby, a do 1945 roku za pomocą śmiertelnych medykamentów dalsze 5.000 osób. Wśród nich również 34 żydowskie „dzieci mieszane”, podlegające opiece społecznej oraz 476 chorych na gruźlicę robotników przymusowych obu płci z Polski i Rosji.

W październiku 1945 roku odbył się pierwszy proces amerykańskiego sądu wojskowego przeciw personelowi zakładu, w 1947 roku niemiecki proces cywilno-karny. Od 1983 roku istnieje tam Muzeum Pamięci Ofiar i Zbrodni. W 2004 roku odwiedziło je około 14 tysięcy osób.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hadamar

Projekty

""
Projekt

Osoby z trudnościami w uczeniu się zwiedzają Muzeum Pamięci Hadamar (Besucher mit Lernschwierigkeiten in der Gedenkstätte Hadamar)

autor Uta George 

Stowarzyszenie Promocji Muzeum Pamięci Hadamar e.V. oraz Sieć People First Deutschland e.V. tworzą razem program dla zwiedzających w tzw. języku łatwym do zrozumienia, który nadaje się również dla osób z trudnościami w uczeniu się.Projekt pochodzi ze strony partnerskiej „Lernen aus der Geschichte”.