Poznaj zespół Przejdź-do-historii
autor
Andżelika Cebula, Krzysztof Jastrząb, Miguel Nieto, Michał SzymańskiOpis projektu
Zespół Przejdź-do-historii podzielił się z nami kilkoma refleksjami i wizualizacjami ich pracy w ramach FilmHack – Filmowego Hackathonu Historycznego, przeprowadzonego przez Ośrodek KARTA w maju-czerwcu 2020. Szczegółowy opis hackathonu można przeczytać tutaj. Oto one:
Tu zespół „Przejdź do historii”. Poznaliśmy się dzięki hackathonowi i od połowy maja do końca czerwca 2020 razem opracowywaliśmy strukturę naszego filmu interaktywnego.
W pierwszym etapie przygotowaliśmy scenariusz, w postaci architektury informacji – z główną osią narracyjną i wątkami pobocznymi. Tytuł naszej koncepcji pozostał identyczny, jak nazwa naszego zespołu, gdyż wydawał nam się adekwatny do idei, którą realizowaliśmy.
Na podstawie scenariusza zrealizowaliśmy klikalny prototyp. Efekty naszej tygodniowej pracy zaprezentowaliśmy przed jury, podczas finału pierwszego etapu FilmHack.
Traf chciał, że przeszliśmy do drugiego etapu, w którym rozwinęliśmy naszą koncepcję.
Podczas prawie codziennych spotkań dyskutowaliśmy strukturę filmu, losy bohaterów oraz sposoby na wprowadzenie interaktywności. Staraliśmy się, aby tak wymagający widz, jakim jest nastolatek, nie nudził się.
W tym celu przeprowadziliśmy badania z użytkownikami, dzięki którym ulepszyliśmy nasz projekt.
Hackathon online wymagał od nas wiele pracy, wytrwałości, energii i kawy. Jednak dzięki naszym wspaniałym organizatorkom mieliśmy nieograniczony dostęp do wielu materiałów archiwalnych, ani razu nam się nie zaciął komunikator, mogliśmy się konsultować z super mentorami i posłuchać ich wystąpień, które rozszerzyły naszą wiedzę na ciekawe tematy związane z interaktywnością. Dowiedzieliśmy się, że praca w grupie jest możliwa, nawet bez wychodzenia w domu.
Polecamy i dziękujemy za tak rozwijające doświadczenie ?.
Andżelika Cebula, Krzysztof Jastrząb, Miguel Nieto, Michał Szymański
Informacje o zespole:
dr hab. Krzysztof Jastrząb, prof. UMFC (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od ok. trzydziestu lat uczę studentów reżyserii dźwięku jak się robi dźwięk do filmów. Zawodowo zajmuję się tym nieco dłużej, jestem autorem dźwięku do wielu filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i przedstawień teatru TV. Do udziału w Hackathonie zaprosił mnie Michał Szymański, który nie znając mnie zaproponował wspólną pracę nad filmem interaktywnym w ramach zespołu „Przejdź do Historii”. Pomysł wydał mi się niezwykle ciekawy, nigdy dotąd nie wymyślałem filmu, a jedynie realizowałem czyjąś koncepcję. Dodatkową zachętą do udziału w konkursie były kwestie technologiczne – wykorzystanie w jednym projekcie wielu technik multimedialnych i najnowszych osiągnięć technik narracyjnych, z czym nie miałem dotąd do czynienia. Przejście naszego projektu do drugiego etapu konkursu uważam za wielki sukces, ale nie zamierzamy spocząć na laurach i walczymy o więcej!
Angelika Cebula Ukończyłam dziennikarstwo i komunikację społeczną na UJ oraz Digital Design na Wydziale Sztuki UP. Studiowałam również na ASP w Maceracie (Włochy). Moje prace były prezentowane na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Bardzo lubię pracować z ludźmi oraz robić projekty multimedialne, które wykorzystują nowe technologie. Na co dzień pracuję w krakowskim softwarehousie jako UX/UI designer. Do hackathonu zgłosiłam się trochę przypadkiem, ponieważ zauważyłam na facebooku, że moja znajoma bierze udział w wydarzeniu ośrodka Karta. Poczytałam trochę więcej i wysłałam zgłoszenie. Potem o nim zapomniałam, dostałam maila, którego nie odczytałam. Zadzwoniła do mnie Sylwia – jedna z organizatorek hackathonu, że zostałam przydzielona do zespołu. Zgodziłam się bardzo spontanicznie i była to jedna z moich najlepszych decyzji w tym miesiącu ?.
Michał Szymański – scenarzysta & rysownik; ukończyłem 2-letnie warsztaty scenariopisarskie przy Collegium Civitas (Wawa) / 2003 – reporter w dodatku do Rzeczpospolitej „RZEPA na Fali” / 2006 – praca w ITC Kompania TV (scenarzysta pr. tv) / 2008 – aut. opowieści graficznej poświęconej zdobywaniu budynku PASTy w Powstaniu Warszawskim – proj. dla Muzeum Powstania Warszawskiego (współpartner: Szkoła Reportażu przy Wydziale Dziennikarstwa UW).
Miguel Nieto – Hiszpan z polskim rodowodem, operator z wykształcenia, reżyser z miłości do filmu. Od wielu lat realizuję rozmaite projekty filmowe i telewizyjne, dzięki czemu rozwinąłem umiejętność syntezy konceptu na potrzeby języka audiowizualnego. Jestem laureatem Fryderyka 2006 w kategorii „Najlepszy teledysk roku” za teledysk Ani Dąbrowskiej „Trudno mi się przyznać”, Nagrody „Silver Muse” Promax BDA Europe 2011 za „Wiosna w Canal+”, Zostałem także dwukrotnie nominowany do nagrody Yach – za zdjęcia i w kategorii „Najlepszy teledysk roku”. Zetknięcie sie z filmem interaktywnym to jak skok w przepaść nieznanego nieodkrytego dla mnie universum i przyznaję że jest to fascynujące.