Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

SA

Paramilitarne oddziały szturmowe w brązowych mundurach były instrumentem rozbijania demokracji poprzez akty terroru i walki uliczne. Po 1933 r. SA otrzymało uprawnienia policji pomocniczej. Roszczenia do władzy szefa sztabu SA, Ernsta Röhma, dążącego do połączenia SA z Reichswehrą, sprawiły, że 1 lipca 1934 SS z rozkazu Hitlera zamordowała Röhma, który był jego przyjacielem, a wraz z nim 85 dowódców SA i krytyków reżimu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung

Projekty

Napis Jedź z nami do Niemiec!! na warszawskim biurze werbunkowym Arbeitsamtu przy ul. Nowy Świat 68
Projekt

„Weiße Flecken-Białe plamy” — rozprawa z propagandą nazistowską

autor Agata Frank 

Zespół młodych Polaków i Niemców przygotowuje wydanie gazety, w której „odkryte” zostają największe przekłamania nazistowskiej prasy. Młodzież do wybranych przez siebie tematów przeszukiwała archiwa i przeprowadzała wywiady ze świadkami. Na podstawie zebranych informacji przygotowano artykuły prasowe na temat lokalnych wydarzeń z lat 1933-1945. Tematyka tekstów obejmowała osobiste historie i losy ludzi uwikłanych w okrucieństwa wojny – cierpienia prześladowania, pracę przymusową, opór przeciwko reżimowi, tragedię obozów pracy i koncentracyjnych oraz horror Zagłady. Opublikowane artykuły odsłaniają prawdę, zakrywaną przez nazistowską propagandę.

Projekt został zorganizowany przez inicjatywę młodzieżową STEP 21 z siedzibą w Hamburgu, we współpracy z Jugendpresse Deutschland e.V. i tygodnikiem DIE ZEIT i patronatem honorowym prezydenta Niemiec Horsta Köhlera. Mecenat nad projektem objęła Fundacja Erinnerung, Verantwortung und Zukunft.

Projekt

Guty Bujno. Pamięć wojny nadal dzieli mieszkańców mazowieckiej wsi

autor Magdalena Mioduszewska 

Uczennica warszawskiego liceum odwiedzająca mazowiecką wieś Guty Bujno trafiła na ślady tajemnic z czasów wojny. Pomimo prób, nie udaje się jej uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Okazuje się bowiem, że mimo upływu 60 lat skutki podziałów z lat II wojny, kiedy to część mieszkańców współpracowała z okupującymi te tereny Sowietami, a część wspierała walczącą z nimi Armię Krajową, tkwią w świadomości ludzi do dzisiaj i dają o sobie znać w postaci zmowy milczenia na temat przeszłości.

""
Projekt

Spojrzenie wstecz na sprawców, ofiary i widzów. Fazy prześladowań Żydów

autor Nauczycielka Margit Maronde-Heyl 

Uczniowie badają reakcje i zachowania sprawców i ofiar, wybawców i widzów w latach 1933 do 1938. Poznają istniejące wtedy alternatywy działania. Konieczne do tego celu dodatkowe informacje uzyskują dzięki interpretacji współczesnych zdjęć oraz analizy źródeł historii lokalnej.
Opis projektu pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”

Powiązane zagadnienia

Zagłada Żydów

Artykuły

Delegaci strajkujących zakładów pracy w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina
Artykuł

Drugi Sierpień (1988)

 

Fala strajków, która przeszła przez kraj w sierpniu 1988 r., pozostaje w cieniu Sierpnia ’80 r. Niesłusznie. To wówczas robotnicy Wybrzeża, Górnego Śląska i Stalowej Woli wbili ostatni gwóźdź do trumny komunizmu

Andrzej Grajewski
Artykuł

Rosyjskie biblioteki cyfrowe

 

Chociaż biblioteki cyfrowe pojawiły się w Runecie już w latach 90-tych (pierwsza była Biblioteka Maksyma Moszkowa), dopiero od kilku lat można obserwować ich dynamiczny rozwój. Łączy się to ze zmianą statusu tych inicjatyw. Według szacunków Rosyjskiego Stowarzyszenia Bibliotek Cyfrowych z 2008 roku w internecie funkcjonowało 1500 rosyjskojęzycznych bilbliotek cyfrowych, z których jednak aż 46 proc. zostało założone przez osoby fizyczne i grupy nieformalne (25 proc. przez uczelnie i instytucje naukowe, 5 proc. przez tradycyjne biblioteki). Część z oddolnych projektów po kilku latach przestała istnieć, rozwijają się natomiast inicjatywy instytucjonalne.

Robert Rogalya, Portal "Historiaimedia.org"