Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Sieć People First

międzynarodowa organizacja skupiająca osoby z trudnościami w uczeniu się. Przedstawiciele organizacji tłumaczą: „Przy słowach ‘psychicznie upośledzony’ wielu ludzi uważa, że jesteśmy głupi i nie potrafimy niczego się nauczyć. Nie jest to prawdą. My uczymy się inaczej. Uczymy się czasem wolniej lub też potrzebujemy szczególnego wsparcia. Dlatego chcemy być nazywani osobami z trudnościami w uczeniu się”. (http://www.people1.de/was_mensch.html). Celem organizacji jest umożliwienie takim osobom mówienia we własnym imieniu. Organizacja propaguje posługiwanie się „językiem łatwym do zrozumienia”. Oznacza on używanie krótkich zdań oraz unikanie słów obcych i specjalistycznych. Trudne słowa są wyjaśniane, a tekst jest ilustrowany obrazkami dla lepszego zrozumienia.

Projekty

""
Projekt

Osoby z trudnościami w uczeniu się zwiedzają Muzeum Pamięci Hadamar (Besucher mit Lernschwierigkeiten in der Gedenkstätte Hadamar)

autor Uta George 

Stowarzyszenie Promocji Muzeum Pamięci Hadamar e.V. oraz Sieć People First Deutschland e.V. tworzą razem program dla zwiedzających w tzw. języku łatwym do zrozumienia, który nadaje się również dla osób z trudnościami w uczeniu się.Projekt pochodzi ze strony partnerskiej „Lernen aus der Geschichte”.