Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji

Gdańsk

Projekty

Mieszkańcy Gdańska przed bramą nr 2 Stocznią w sierpniu 1980
Projekt

From Polish „Solidarność” to European Solidarity – Social movements and the peaceful fall of communism in Europe

autor Marianna Sadownik, Tina Gotthardt 

Fundacja Ośrodka KARTA wraz z Europejskim Centrum Solidarności i międzynarodową siecią konkursów historycznych EUSTORY w dniach 7–12 grudnia 2009 roku współorganizowała akademię młodzieżową pod hasłem: From Polish 'Solidarność' to European Solidarity – Social movements and the peaceful fall of communism in Europe. Laureaci konkursów historycznych z 15 krajów europejskich spotkali się w Gdańsku w 20. rocznicę obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Powiązane zagadnienia

„Solidarność" Komunizm Opozycja
""
Projekt

Gdańskie Miniatury – historia wielowymiarowa miasta

autor Instytut Kultury Miejskiej 

To realizowany od 2009 roku przez Instytut Kultury Miejskiej projekt łączący edukację historyczną z grą miejską i konkursami. Dzięki atrakcyjnym formom z powodzeniem pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią, niezwykłe miejsca i postaci związane z Gdańskiem.

""
Projekt

Metropolitanka a historia i prawa kobiet

autor Instytut Kultury Miejskiej 

„Metropolitanka” to realizowany na Pomorzu od 2012 r. przez społeczną grupę działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “history” – „jego historia”) informujący o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Na podstawie zebranych informacji powstał szlak pokazujący udział kobiet w narodzinach ruchu społeczno-politycznego „Solidarność” i strajkach w dawnej Stoczni Gdańskiej.

Rodziny strajkujących przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej
Projekt

Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej

autor Stowarzyszenie Arteria 

Ten edukacyjny projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “history” – „jego historia”) informuje o roli kobiet w historii Stoczni Gdańskiej, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Efektem projektu jest bezpłatny audioprzewodnik, z którym można zwiedzać tereny dawnej Stoczni Gdańskiej słuchając narracji pracujących w niej kobiet. Wywiadów, których fragmenty tworzą nagranie, udzieliły i udzielili w większości emerytowane już pracownice i pracownicy zakładu. Projekt podejmował różne zagadnienia z obszaru praw człowieka. Wypowiedzi dawnych pracownic i pracowników dotykają wydarzeń w historii Polski, które pokazują, w jaki sposób ograniczano prawo do manifestacji i wolność słowa. Dotyczą także kwestii praw kobiet w kontekście macierzyństwa i pracy kobiet w PRLu i III RP.