Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Termin

Robotnicy przymusowi

Osoby zmuszane przez reżim hitlerowski do pracy wbrew własnej woli i pozbawione za tę pracę wynagrodzenia lub opłacane jedynie w niewielkim stopniu. Wywóz ludności polskiej na roboty przymusowe do III Rzeszy był jedną z form eksterminacyjnej polityki okupanta hitlerowskiego wobec Polaków w czasie II wojny światowej.

Projekty

Projekt

Kartka pamięci

autor Alina Ślimak 

Na podstawie biografii i materiałów dotyczących Janiny Haliny Głowackiej z portalu edukacja.wojnaipamiec.pl stworzona została Kartka pamięci Janiny Haliny Głowackiej, robotnicy wywiezionej do pracy przymusowej w okolice Berlina, w głąb Rzeszy.

Projekt

Ludzie ze znakami „P” i „OST”

autor Alina Ślimak 

OPIS REALIZACJI LEKCJI na temat polityki III Rzeszy wobec Polaków i Rosjan, ze szczególnym uwzględnieniem ludności cywilnej, robotników przymusowych, na terenach II RP, jako wprowadzenie do projektu na temat robotników przymusowych w Prusach Wschodnich.

Międzynarodowy Trybunał Karny
Projekt

Tworzenie modelu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze

autor Franziska Mandel, ChristianGeissler-Jagodziński 

W ramach projektu Model International Criminal Court (MICC) realizowanego wspólnie przez Inicjatywę Krzyżowa i Berlin e.V młodzież zajmuje się tematyką łamania praw człowieka, zbrodni ludobójstwa i zbrodni wojennych. Młodzi ludzie tworzą symulację postępowania sądowego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Przedmiotem symulacji są łamanie praw człowieka, zbrodni ludobójstwa i zbrodni wojennych. Projekt pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”.

Powiązane zagadnienia

Prawa człowieka i tolerancja

Artykuły