Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji

Lublin

Projekty

Henio Żytomirski – żydowski chłopiec urodzony w 1932 roku w Lublinie
Projekt

„Listy do Henia” — doświadczenie pustki po Zagładzie (Lublin)

autor Tomasz Pietrasiewicz 

Projekt „Listy do Henia” realizowany jest od 2005 roku w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości”, który to dzień przypada w Polsce w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim — 19 kwietnia. Organizatorem akcji jest lubelski Ośrodek „Brama Grodzka — Teatr NN”.

Projekt

„Zaraz, o czym to mówiono?” – poetycki wyraz doświadczeń więźnia obozu koncentracyjnego

autor Arkadiusz Kuciński 

Udostępniamy scenariusz lekcji pt. „Zaraz, o czym to mówiono?” – poetycki wyraz doświadczeń więźnia obozu koncentracyjnego, kartę pracy na temat rzeczywistości obozowej i życia w obozie koncentracyjnym, prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Tadeusza Czajki, więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku, oraz na temat historii obozu koncentracyjnego na Majdanku (KL Lublin) autorstwa Arkadiusza Kucińskiego oraz wiersz autorstwa Tadeusza Czajki pt. Mówiono mi.

Projekt

Łamanie praw dziecka w czasach nazizmu. Los małoletnich więźniów w obozie w Majdanku

autor Maria Wiśnioch 

Celem projektu zrealizowanego w 2004 roku w Państwowym Muzeum na Majdanku było zapoznanie młodzieży z Polski, Białorusi i Ukrainy z polityką nazistowską wobec dzieci żydowskich, polskich i dzieci z obszaru ZSRR deportowanych w czasach dyktatury nazistowskiej do obozu koncentracyjnego w Lublinie. W trakcie realizacji projektu młodzież odbyła spotkania ze świadkami historii (z Polski, Ukrainy, Białorusi i Izraela) oraz opracowała teczki biograficzne byłych małoletnich więźniów Majdanka.