Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji
Zagadnienie

Jeńcy więźniowie robotnicy przymusowi

Projekty

Napis Jedź z nami do Niemiec!! na warszawskim biurze werbunkowym Arbeitsamtu przy ul. Nowy Świat 68
Projekt

„Weiße Flecken-Białe plamy” — rozprawa z propagandą nazistowską

autor Agata Frank 

Zespół młodych Polaków i Niemców przygotowuje wydanie gazety, w której „odkryte” zostają największe przekłamania nazistowskiej prasy. Młodzież do wybranych przez siebie tematów przeszukiwała archiwa i przeprowadzała wywiady ze świadkami. Na podstawie zebranych informacji przygotowano artykuły prasowe na temat lokalnych wydarzeń z lat 1933-1945. Tematyka tekstów obejmowała osobiste historie i losy ludzi uwikłanych w okrucieństwa wojny – cierpienia prześladowania, pracę przymusową, opór przeciwko reżimowi, tragedię obozów pracy i koncentracyjnych oraz horror Zagłady. Opublikowane artykuły odsłaniają prawdę, zakrywaną przez nazistowską propagandę.

Projekt został zorganizowany przez inicjatywę młodzieżową STEP 21 z siedzibą w Hamburgu, we współpracy z Jugendpresse Deutschland e.V. i tygodnikiem DIE ZEIT i patronatem honorowym prezydenta Niemiec Horsta Köhlera. Mecenat nad projektem objęła Fundacja Erinnerung, Verantwortung und Zukunft.

Projekt

„Zaraz, o czym to mówiono?” – poetycki wyraz doświadczeń więźnia obozu koncentracyjnego

autor Arkadiusz Kuciński 

Udostępniamy scenariusz lekcji pt. „Zaraz, o czym to mówiono?” – poetycki wyraz doświadczeń więźnia obozu koncentracyjnego, kartę pracy na temat rzeczywistości obozowej i życia w obozie koncentracyjnym, prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Tadeusza Czajki, więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku, oraz na temat historii obozu koncentracyjnego na Majdanku (KL Lublin) autorstwa Arkadiusza Kucińskiego oraz wiersz autorstwa Tadeusza Czajki pt. Mówiono mi.

Projekt

Eksterminacja ludności w obozie Auschwitz-Birkenau na przykładzie losu Zofii Banaszczyk

autor Marzena Kusiak-Ryba, nauczyciel historii 

Prezentowany tutaj scenariusz lekcji jest inspirowany portalem www.edukacja.wojnaipamiec.pl. Udostępniamy: scenariusz lekcji pt. Eksterminacja ludności w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z odniesieniami do losów więźniarki obozu Zofii Banaszczyk autorstwa Marzeny Kusiak-Ryba prezentację multimedialną na temat eksterminacji ludności w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z odniesieniami do losów więźniarki obozu Zofii Banaszczyk (do pobrania pod tym linkiem) Scenariusz powstał w […]

Projekt

Kartka pamięci

autor Alina Ślimak 

Na podstawie biografii i materiałów dotyczących Janiny Haliny Głowackiej z portalu edukacja.wojnaipamiec.pl stworzona została Kartka pamięci Janiny Haliny Głowackiej, robotnicy wywiezionej do pracy przymusowej w okolice Berlina, w głąb Rzeszy.

Projekt

Los wschodnioeuropejskich robotników przymusowych i więźniów w Wolfenbüttel

autor Peter Maibach i Wilfried Knauer Grupa wiekowa: gimnazjaliści 

Grupa młodzieży z gimnazjum im. Theodora-Heuss w Wolfenbüttel postanawia zgromadzić informacje o robotnikach przymusowych i więźniach zamordowanych czasie wojny w lokalnym więzieniu prze hitlerowski wymiar sprawiedliwości. Na podstawie archiwalnych dokumentów i poszukiwań internetowych powstaje baza danych. Po spotkaniu z byłymi więźniami podczas obchodów 60. rocznicy wyzwolenia więzienia prace są kontynuowane.
Projekt pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”

Projekt

Ludzie ze znakami „P” i „OST”

autor Alina Ślimak 

OPIS REALIZACJI LEKCJI na temat polityki III Rzeszy wobec Polaków i Rosjan, ze szczególnym uwzględnieniem ludności cywilnej, robotników przymusowych, na terenach II RP, jako wprowadzenie do projektu na temat robotników przymusowych w Prusach Wschodnich.

Projekt

Pamięć a historia. Doświadczenia Ośrodka KARTA. Losy byłych robotników przymusowych na rzecz Trzeciej Rzeszy – debata i prezentacja

 

W efekcie projektu pt. Relacje polsko-niemieckie w cieniu nazistowskiego systemu totalitarnego na przykładach z literatury faktu. Wybór z „Karty”, wydawnictwa i portali KARTY powstała seria filmów pt. Pamięć a historia. Doświadczenia KARTY. Losy byłych robotników przymusowych na rzecz Trzeciej Rzeszy

Eleanor Roosevelt z Powszechną deklaracją praw człowieka
Projekt

Projekt antyrasistowski dla bezrobotnej młodzieży (Antirassismus-Projekt für arbeitslose Jugendliche)

autor dr Michael Düsing, Heike Liebsch 

Od roku 1998 młodzi ludzie bez pracy w ramach nauki zawodu “specjalista w dziedzinie usług w zakresie informacji i mediów” badają historię Żydów w swoim ojczystym powiecie Freiberg oraz w sąsiadujących z nim miastach czeskich. Do ich zadań należy obok pracy w archiwum i spotkań ze świadkami historii również opieka nad cmentarzami żydowskimi w Saksonii i Północnych Czechach wraz z ich dokumentacją.
Projekt pochodzi z partnerskiej strony „Lernen aus der Geschichte”.

Projekt

Robinsonowie warszawscy

autor Jan Czempiński 

W 2019 roku Ośrodek KARTA zrealizował projekt poświęcony losom robinsonów warszawskich. W ramach projektu powstał 3-minutowy film na temat robinsonów oraz odbyło się spotkanie poświęcone losom robinsonów, 6 grudnia o godz. 18.00 w Domu Spotkania z Historią.

Artykuły