Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji

XIII edycja konkursu „Historia Bliska”

W XIII edycji konkursu „Historii Bliskiej” pt. „Rok 1989: koniec, przełom, początek…?” uczestnicy zostali poproszeni o zmierzenie się ze świadectwami zapisanymi w pamięci poszczególnych jednostek i lokalnych społeczności, odnoszącymi się do roku 1989.  Głównym celem zadania konkursowego było zainspirowanie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do podjęcia samodzielnej pracy badawczej nad wydarzeniami, jakie zaszły w Europie Środkowo-Wschodniej 20 lat temu. Zadanie nie było łatwe, tym bardziej, że w programie nauczania historia najnowsza zajmuje zazwyczaj niewiele miejsca i rzadko jest realizowana na zajęciach szkolnych. Jednocześnie jest to wciąż żywy, budzący kontrowersje i gorąco dyskutowany okres zarówno w debatach publicznych, jak i w gronie rodzinnym. 

Film z uroczystości zakończenia konkursu i wręczenia nagród, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć na „Witrynie wiejskiej”.

Początek: 2008-06-10

Zakończenie: 2009-06-10

Anons XIII edycji konkursu

Regulamin i instrukcja XIII edycji konkursu

Komunikat Jury XIII edycji konkursu