Uczyć się z historii — doświadczenia totalitaryzmów XX wieku

Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka

Przejdź do nawigacji

XX edycja konkursu „Historia Bliska”

XX konkurs „Historia Bliska” został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w końcu stycznia 2017 – po raz trzeci w nowej formule organizacyjnej i został skierowany do młodzieży w wieku szkół ponadpodstawowych nie tylko za pośrednictwem szkół, ale także stowarzyszeń, bibliotek, muzeów, archiwów społecznych i innych organizacji oraz inicjatyw nieformalnych. Niezmieniony pozostał podstawowy cel sformułowany w tytule cyklu „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…” , czyli – badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności.

Dodatkowym ukierunkowaniem badań był tym razem jednak tytuł specjalny „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy konkursu chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.

Początek: 2009-01-31

Zakończenie: 2010-10-27

Anons XX edycji konkursu

Regulamin i instrukcja XX edycji konkursu

Komunikat jury XX edycji konkursu